Monitoring, sosyal ya da online mecralarda doğru iletişim modeli oluşturmanın en stratejik adımlarından biridir. Markanız, rakibiniz, sektörünüz ya da merak ettiğiniz herhangi bir konu hakkında kitleler, kullanıcılar, bireyler ya da kurumlar ne konuşuyorlar? Tüm bu soruların yanıtlarını alabildiğimiz bir yöntemdir.

Markanız hakkında konuşulanları bilirseniz, tüketici bakış açısıyla güçlü ve zayıf yanlarınızı öğrenmekle birlikte, doğru iletişim modeli kurabilirsiniz.

Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili neler konuşuluyor? Bu faktörleri bilirseniz, markanızı tüketici odaklı çalışmaya taşıyabilirsiniz.

Sektör dinlemesi yapıldığında, tüketicilerin sektörle ilgili ihtiyaçlarını, istek ve beklentilerini çok rahat gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca potansiyel müşteri bulma oranınız oldukça artar.

Rekabet analizinde, ben neredeyim, rakiplerimle ilgili ne konuşuluyor, güçlü ve zayıf yönleri neler gibi soruların yanıtlarını bulabilir, pazarlama stratejinizi yeniden yapılandırabilirsiniz.

-Dinleme, sektörünüz ve markanız için doğru reklam mecralarını belirlemede de çok önemli bir faktördür. Sektörünüz en çok hangi mecralarda konuşuluyor? Kimler, ne yorumlar yapıyor? Bu ve benzeri soruların yanıtları bilirseniz hangi kanalları üzerinde reklam vermeniz gerektiğine dair bilgi sahibi olabilir, böylece nokta atışı yaparak verilen reklamdan maksimum faydayı sağlamış olursunuz.