Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde bireylerin yanında her tür kurum ve işletme dijital çağa ayak uydurarak sosyal medya kullanmakta. Hedef kitlelere ulaşmak, tanıtım yapmak ve ulaşılabilir olmak için sosyal medya kullanımı bir seçenekten çok zorunluluk halini almış durumda. Sosyal medya uzmanı olmak için bir sosyal medya hesabından fazlası gerektiğinden, özellikle işletmeleri baz alarak iyi bir sosyal medya yönetimi yapmanın püf noktalarını aşağıdaki gibi derledik.

  • Öncelikle sosyal medya uzmanınıza dijital hedeflerinizi, markanızı, markanızın özelliklerini, hedef kitlenizi, rakiplerinizi, amaçlarınızı içeren bir Brief sunmalısınız. Sosyal medya uzmanı dijital hedefleriniz doğrultusunda gerekli incelemeyi yaparak size bir yol haritası sunacaktır. Markanızın, işletmenizin hali hazırda sosyal medyadaki durumu incelenerek gereken eleştiriler yapılıp eksik kalınan noktaların tespiti gerekecektir ayrıca sadece sizin değil rakiplerinizin de sosyal medya hesaplarının incelenmesi yol haritasının bir parçasıdır.

Sosyal medya uzmanının Brief yaptıktan sonra inceleyeceği konuları şu şekilde sıralayabiliriz

  • Takipçi, hayran ve abone sayısı
  • Hangi periyotlarla ve nasıl paylaşımlar yapıldığı
  • Takipçilerin günlere ve aylara bakılarak artış oranları
  • Nasıl iletişim kurulduğu
  • Sosyal medya hesabının moderasyonu

Yapılan incelemelerin ardından yol haritasının hazırlanacak işletme veya markaya sunulacaktır.

  • Markanın sosyalmedyadaki içerik yönetimi önemli bir konu olmakla beraber hedef kitleye uygun bir dil seçilmesi gerekir. Kelimeler özenle seçilmeli kısa ve anlaşılır bir üslup kullanılmalıdır.
  • Sosyal medyada görsellerin kullanılması, logoların görsellerle birleştirilmesi son derece önemlidir. İlk olarak metinler değil görseller öne çıkacağından görsel içeriği özetler nitelikte olmalıdır. Görsel üzerindeki metin birkaç vurucu kelimeden oluşmalıdır daha uzun olmamalıdır. Görsellerin tasarımı ve kullanımı önemine bağlı olarak bu konuda deneyimli bir tasarımcıdan destek alabilirsiniz.
  • Sosyal medya yönetimi için iyi bir reklam politikası yönetimi gerekir. Takipçi, hayran ve aboneler incelenerek hedef kitlesi genişletilebilir. Yerinde bir reklam politikası rakiplerinize fark atmanın önünü açacaktır.

Dijital çağa ayak uydurmak isteyen marka ve işletmelerin kendilerine sosyal mecralarda iyi bir yer edinmesi doğru bir sosyal medya yönetimine bağlıdır bu bağlamda markanızın geleceğini işinin uzmanı sosyal medya yöneticilerine teslim edebilirsiniz.

Yorum Yap