Sosyal Medya Reklamlarının Önemi

Bilindiği kadarıyla dünyada iki milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı var. Yapılan araştırmalara göre pek çok insan zamanının büyük bölümünü sosyal medyaya ayırıyor. Bir diğer araştırmaya göre ise sosyal medya hesabını kontrol etme sıklığının ortalama iki dakika olması ile ilgili. Sosyal medyanın hayatımızın merkezine oturmasında yeni nesil telefonların ve mobil uygulamaların rolü büyük.

Her teknolojik gelişmeye bağlı olarak hayatımızın, yeniden şekillendiği su götürmez bir gerçek. Nerede olursak olalım evde, işte, tatilde, yolculuk veya seyahatte sosyal medya yanı başımızda. Dijital bir çağı yaşadığımız günümüzde reklam olgusunun bunun gerisinde kalması elbette düşünülemez. Sosyal medya reklamcılığı da bu paralelde kaçınılmaz olarak ortaya çıkan yeni bir reklam kanalı.

Başta büyük şirketler ve markalar olmak üzere sosyal medya reklamlarının önemini çoktan kavranmış durumda. Bu konuda alınan geri dönüşlere bağlı olarak sosyal medya reklamlarına büyük bütçeler ayrılmakta. Son yıllarda markaların sosyal medya reklamlarına ayırdığı bütçeler neredeyse yarı yarıya artmış durumda. Yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya ve online alanların etkin kullanımı şirketlere %30 gelir artışı sağlamakta. Buna bağlı olarak küçük işletmelerden ziyade büyük işletmeler sosyal medya reklamcılığının önemini çoktan kavramış durumda.

Markalar ve işletmeler arasındaki rekabete bağlı olarak sayısız reklamla karşı karşıya kaldığımız günümüzde sosyal medya reklamcılığı yaratıcılığa ve değişkenliğe muhtaç ney seki ’ sosyal medya’ adı verilen mecra bu konuda son derece dinamik ve bol malzeme kaynağı. Öncelikle tüketiciyle anında etkileşim özelliği sosyal medyanın en önemli avantajı… Geniş kitlelerle buluşma hedef kitleye ulaşma, ya da hedef kitle oluşturma sosyal medyanın markalara sunduğu avantajlardan sadece bir kaçı.

Şirketlerin geçmiş piyasa ölçümlerinin zorluğunu düşünürsek anında verdiği doneler ve geri dönüşlerle beraber sosyal medya reklamcılığı önemi giderek artan bir çalışma alanı haline geldi. Adı üzerinde sosyal bir mecra olması nedeniyle markanıza ait övgünün ağızdan ağıza dolaşması, müşteri yorumlarının size ölçülebilir şekilde geri dönüşü işletmeler için gayet avantajlı.

Reklam maliyetlilerinin ve ölçümlerinin düşük bütçelerle sağlanması, geniş kitlelere ulaşma imkânı sosyal medyayı çoktan reklam sektörünün vazgeçilmezi haline getirdi. Sosyal medya reklamcılığı büyük küçük tüm işletmeler için giderek artan bir öneme sahip. Markanızın değerini artırmak için doğru tekniklerle ve yaklaşımlarla bu mecrayı etkin şekilde kullanmak gerekiyor.

Yorum Yap