Sosyal Medya Reklamı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde internetin yaygın kullanımıyla beraber markaların hedef kitlelerine ulaşmak ve genişletmek için kullandığı başlıca yöntem sosyal medya mecraları aracılığıyla tüketiciye ulaşmak… Bu nedenle, sosyal medya reklamcılığı, kitlelere ulaşmanın en etkili yöntemi olmakta.  Markanızın sosyal medya reklamlarından olumlu dönüşler alması, yaratıcılığa ve doğru bir yol izlenmesine bağlı. Ancak bu şekilde markanızı gerçek kitlesine ulaştırabilirsiniz.  Sosyal medya mecrasını yaratıcı bir şekilde kullanmak için dikkate almanız gereken ipuçlarını sizler için aşağıdaderledik.

  • Neredeyse her marka, bütçeleri farklılık göstermekle beraber sosyal medyada reklam yapıyor. Facebook, Twitter gibi uygulamalar, sitelerindeki performanslarına bakarak markaları puanlamakta. Markanıza uygun iyi bir içerik ve doğru anahtar kelimelerle görüntülenme sayınızı yükseltebilir sosyal medyada başarıya ulaşabilirsiniz. Sosyal medya sitelerinin birtakım algoritmalar kullanarak yaptığı ölçümler reklamlarınızı ve içeriklerinizi belirlemek için son derece faydalı olmakta. Bu yolla elde ettiğiniz doneleri tanıtımlarınıza yansıtmanız gerekiyor.
  • Sosyal medya mecrasında etkili olmak için hedef kitlenizi doğru seçmeniz son derece önemli. Herkesin görebileceği şekilde geniş bir skalada reklam yayınlama fikri cazip gelse de, hedef kitlenize dönük reklam yayınlamak çok daha verimli olacaktır ve amacınıza ulaşmanız daha kolay olacaktır. Hedef kitlenizi belirlemede sorun yaşıyorsanız Facebook’un AudienceInsights uygulaması çok işinize yarayabilir.
  • Reklamlarınıza ait performansları elde etmek ve doğru değerlendirmek en az kaliteli reklam yayınlamak kadar önemlidir. Facebook piksel uygulamasını web sitenize indirerek kitlenizi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca facebook’tan web sitenize yönlenen internet kullanıcılarının sitenizle etkileşimini bu sayede takip edebilirsiniz.
  • Günümüzde sosyal medya profilleri bireyleri tanımak için kullanılan yöntemlerin başında gelmekte, ürün ve hizmetlerinize yönelen kullanıcılar sizleri tanımak isteyip profillerinizi ziyaret edebilir buna göre profillerinizi kitlenizde iyi izlenim bırakacak şekilde düzenlemeye dikkat etmelisiniz.
  • Reklamlarınız ve web siteniz arasında doğrudan bağlantı varsa web site tasarımınız çok önemlidir. Amacınıza uygun bir tarz belirlemelisiniz ayrıca linkleriniz ve sayfalarınız eksiksiz olarak çalıştığından emin olmalısınız.
  • Reklamlarınız anlaşılır ve sempatik bir dille oluşturmanız ve videolu reklamlarınızda anlatıcının kameraya bakarak konuşması kitlenizle daha samimi bir bağ kurmanızı sağlayabilir.
  • Doğru stratejiyi yakalamak için sosyal medyada yayınladığınız birden fazla reklam arasında karşılaştırma yapıp değerlendirmeniz önemlidir.
  • Reklamlarınızdan verimli sonuçlar elde etmenizde güncel gelişmeleri takip etmeniz, bir haber takip sisteminizin olması işinize yarayacaktır.
  • Sosyal medya reklamını kullanarak sitenize ulaşan kullanıcılara sorunsuz bir deneyim yaşatmaya özen göstermelisiniz bununla beraber müşteri bağlarını güçlendirmek için sosyal medyadan sitenize yönlenen tüketicilere özel ve cazip teklifler sunabilirsiniz.

Sosyal medya mecraları markanızı parlatmanız için son derece elverişli ortamlardır. Doğru strateji ve hamleleri uygularsanız başarıya ulaşmanızda hiçbir engel yoktur.

Yorum Yap