İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır ?

iyi web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir web sitesine sahip olmanın olmazsa olmazlarını temel başlıklar altında aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

  • Site ismi seçimi

Web sitesi adı yani alan adı seçerken anlaşılır telaffuzu kolay kelimeler seçmelisiniz. Seçtiğiniz ad Türkçe karakterler içerebilir yada Türkçeye uyumlu olabilir fakat yabancı dilde kelimeler kullanıcıların size ulaşması için daha elverişlidir. Seçeceğiniz isim sitenizin içeriğiyle ve çalışma alanınızla mutlaka uyumlu olmalıdır.

  • Ana sayfa tasarımı

Web sitenizin ana sayfasını iyi bir mağazanın vitrinine benzetirsek sanırım önemini özetlemiş oluruz. Ana sayfa tasarlanırken gereksiz ayrıntılardan uzak durulmalı siteyi kalabalık gösterecek uygulamalara yer verilmemelidir. Örneğin saat ve hava durumu gibi. Ana sayfa kullanıcılara güven verecek şekilde ve estetik üslupla tasarlanmalıdır. Ana sayfanın amacınıza uygun olması iyi bir web sitesinin başlıca kuralıdır.

  • Hakkımızda bölümü

Hakkımızda bölümü kullanıcıların sizi tanıması için güven verici, abartıdan uzak ve özet bir dille yazılmalıdır. Herkesin sizi rahatça anlayabileceği şekilde, kendinizden, misyonunuz, tarihçeniz ve vizyonunuz başlıkları altında birkaç paragraftan oluşan bir içerik ekleyebilirsiniz.

  • Ürünler ve hizmetler bölümü

Web siteniz online satış yapıyorsa ürünlerinize teker teker tüm özellikleriyle yer vermelisiniz ürünlerinizi tüm çeşitleriyle sergilemeli stok ve fiyat durumlarını belirtmelisiniz. Eğer online satış değil de ürün tanıtımı yapıyorsanız daha sade bir gösterimle ve daha fazla seçeneğin olduğu bilgisi içeren bir not eklemeniz daha doğru olacaktır.  Ürün ve hizmetlerinizi tanıtırken hiç ilgisiz kişilerinde anlayabileceği bir dil üslup kullanmanız gerekir.

  • Özgün içerik

İyi bir web sitesinin en önemli özelliklerinden biri özgün bir içeriğe sahip olmasıdır. İçerikleriniz kesinlikle başka sitelerden kopya olmamalı özgün olmalıdır. Kopya içerikler, internet algoritmaları tarafından kolayca algılanmakta sitenizi değerden düşürmektedir.

  • özgün tasarım

Kurumsal bir kimliğiniz varsa sitenizin tasarımı mutlaka buna uygun olmalıdır. Logo ve kullanılan renkler amacına uygun seçilmeli yaratıcılık arz etmelidir. Muadillerine benzerlik sitenize yarardan çok zarar getirecektir. Özgün bir tasarım size en uygun ve benzersiz olarak seçilendir.  Daha sonra Google’ın ”  PageSpeedInsights”ugulamasıyla sitenizin kalite puanını ve durumunu öğrenip gerekli revizeleri yapmanızda mümkündür.

  • İletişim bölümü

İletişim bölümü kullanıcıların size ulaşması ve güven vermeniz için sitenizin olmazsa olmazlarındandır. Uygun bir iletişim bölümü adres krokili adres bilgisi, telefon numaraları, çalışma saatleri ve mesaj kutusundan oluşmaktadır.

  • Duyurular bölümü

Sitenizde yer alacak duyurular bölümü kullanıcıların çalışmalarınızı ve sitenizi takip etmesi için önemlidir ve sürekli güncellenmesi gerekir.

  • Fotoğraflar ve videolar bölümü

İnternetin en önemli özelliklerinden biri görsel ögelerin kullanım alanı olmasıdır. Görsel ögeler bazen metinlerden daha etkili olabilmektedir. Buna göre özenle seçilmiş görseller sitenize değer katacaktır.

Fotoğraflar & Videolar

Sitenizde her şeyi en güzel şekilde anlattınız. fakat bunu görsel ögeler ile desteklemeniz insanların anlatmak istediklerinizi daha iyi anlamasını sağlarsınız. Bazen bir fotoğraf sayfalarca yazıdan daha çok şey anlatır. Özellikle Türk milleti olarak okumayı ( özellikle uzun metinleri ) okumayı pek sevmediğimizi göz önüne aldığımızda görsel öğeleri kullanmamız çok yerinde bir davranış olacaktır.

Yorum Yap